Mihrace

Fa mihrāce مهراجه Hint prenslerine verilen unvan Hind maharāca a.a. § Sans maha büyük (<< HAvr *meg- a.a. ) Sans rāca kral  mega+, raca

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça mihrāce مهراجه z "Hint prenslerine verilen unvan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Modern Hintçe aynı anlama gelen maharāca sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe maha "büyük" (NOT: Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *meg- biçiminden evrilmiştir. ) ve Sanskritçe rāca "kral" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mega+, raca maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1106.

Kelime Telaffuzu

Mihrace kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Mihrace nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Modern Hindi, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play