Metil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Metil Kelime Kökeni

Fr méthyle kimyada bir molekül, CH3 Fr méthylene metil alkol, metanol 1834, Jean-Baptiste Dumas ve Eugene Peligot, Fr. kimyacı. § EYun methý μεθύ şarap EYun ʰýlē ὕλη ağaç, tahta  matiz, heyula

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca méthyle "kimyada bir molekül, CH3" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca méthylene "metil alkol, metanol" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1834, Jean-Baptiste Dumas ve Eugene Peligot, Fr. kimyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca methý μεθύ z "şarap" ve Eski Yunanca ʰýlē ὕλη z "ağaç, tahta" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için matiz, heyula maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Metil alkol tahtanın distilasyonundan elde edildiği için.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.