Mesnevi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mesnevi Kelime Kökeni

Ar mas̠nawī مثنوى [nsb.] her iki mısraı birbiriyle kafiyeli beyitlerden oluşan manzume Ar mas̠nū مثنو [#s̠ny mef.] ikilenmiş, ikili Ar s̠anā ثنا ikiledi, ikiye katladı  sani

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mas̠nawī مثنوى z "her iki mısraı birbiriyle kafiyeli beyitlerden oluşan manzume" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠ny kökünden gelen mas̠nū مثنو z "ikilenmiş, ikili" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Arapça s̠anā ثنا z "ikiledi, ikiye katladı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için sani maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Mesnevi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mesnevi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, Arapça, Arapça ism-i meful, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.