Mesih

Ar masīḥ مسيح [#msḥ sf.] Aram məşīḥā משיחא [#mşḥ] "yağla ovulmuş olan", İsa İbr māşīḥa מָשִׁיחַ 1. yağla ovulmuş, 2. kıyametten önce gelmesi beklenen peygamber, mesih İbr/Aram #mşχ משח yağla ovma  mesh

Tarihte En Eski Kaynak

[ Daî, Nevhatü'l-Uşşak (1647) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça msḥ kökünden gelen masīḥ مسيح z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mşḥ kökünden gelen məşīḥā משיחא z ""yağla ovulmuş olan", İsa" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice māşīḥa מָשִׁיחַ z "1. yağla ovulmuş, 2. kıyametten önce gelmesi beklenen peygamber, mesih" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #mşχ משח z "yağla ovma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mesh maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yeni Yunanca χristos (yağla ovulmuş) sözcüğü İbraniceden bire bir çeviridir. İbraniceden alınan messiah/messias biçimleri de Batı dillerinde kullanılır.

Kelime Telaffuzu

Mesih kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Mesih nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça sıfat, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice , Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mesih ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play