Merak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Merak Kelime Kökeni

~? Ar maraḳḳ/marāḳḳ مرقّ/مراقّ [#rḳḳ m. msd.] karnın veya kulağın en nazik ve duyarlı kısmı Ar raḳḳa رقّ inceldi, incelik ve duyarlık gösterdi  rikkat

Tarihte En Eski Kaynak

maraḳḳ/marāḳḳ "karnın veya kulağın yumuşak kısmı" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
"1. kara sevda, melankoli, cinnet, 2. arzu, heves, iptila, kaygı" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
"bir şeyi bilme ve öğrenme isteği" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça rḳḳ kökünden gelen maraḳḳ veya marāḳḳ مرقّ/مراقّ z "karnın veya kulağın en nazik ve duyarlı kısmı" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Arapça raḳḳa رقّ z "inceldi, incelik ve duyarlık gösterdi" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için rikkat maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Merak kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, merak nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

17. yy sonuna dek Türkçede pek rastlanmayan sözcük daha sonra radikal anlam değişikliğine uğramış, veya Arapça riḳḳat/raḳîḳ sözcüğünden orijinal olarak türetilmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça mimli masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.