Menkıbe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Menkıbe Kelime Kökeni

Ar manāḳib مناقب [çoğ.] 1. yollar, geçitler, 2. bir kimsenin erdem ve kahramanlıklarını anlatan hikâye, epos Ar manḳaba ͭ منقبة [#nḳb iz/m.] dar yol, dağ geçidi Ar naḳb نقب delme, delip geçme, yol aşma, dağ aşma  nakip

Tarihte En Eski Kaynak

menkabe, çoğ. menakıb "epos, epope" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça manāḳib مناقب z "1. yollar, geçitler, 2. bir kimsenin erdem ve kahramanlıklarını anlatan hikâye, epos" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça nḳb kökünden gelen manḳabat منقبة z "dar yol, dağ geçidi" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Arapça naḳb نقب z "delme, delip geçme, yol aşma, dağ aşma" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için nakip maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün sadece çoğulu “epos” anlamında kullanılır. Tekil sözcüğün aynı anlamda kullanımı Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Türeme, Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, Arapça ism-i zaman ve mekân, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.