Melankoli

Fr mélancholie a.a. EYun melanχolía μελανχολία kara sevda EYun melanχolē μελανχολη kara safra, eski tıpta çeşitli ruh durumlarına yol açtığı varsayılan dört maddeden biri § EYun mélas, melan- μέλας, μελαν- kara EYun χolē χολη safra  melano+, hülya

Tarihte En Eski Kaynak

melankoliya [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen mélancholie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca melanχolía μελανχολία z "kara sevda" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca melanχolē μελανχολη z "kara safra, eski tıpta çeşitli ruh durumlarına yol açtığı varsayılan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, μελαν- z "kara" ve Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+, hülya maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça sözcüğün yaygın kabul üzere yumn masdarının mefulü ("mutlu, talihli) olarak yorumlanması muhtemelen halk etimolojisidir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Aynı anlamda, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Melankoli ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play