Melankoli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Melankoli Kelime Kökeni

Fr mélancholie a.a. EYun melanχolía μελανχολία kara sevda EYun melanχolē μελανχολη kara safra, eski tıpta çeşitli ruh durumlarına yol açtığı varsayılan dört maddeden biri § EYun mélas, melan- μέλας, μελαν- kara EYun χolē χολη safra  melano+, hülya

Tarihte En Eski Kaynak

melankoliya [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen mélancholie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca melanχolía μελανχολία z "kara sevda" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca melanχolē μελανχολη z "kara safra, eski tıpta çeşitli ruh durumlarına yol açtığı varsayılan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, μελαν- z "kara" ve Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+, hülya maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün yaygın kabul üzere yumn masdarının mefulü ("mutlu, talihli) olarak yorumlanması muhtemelen halk etimolojisidir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.