Mefruşat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mefruşat Kelime Kökeni

Ar mafrūş مفروش [#frş mef.] 1. yayılmış ya da serilmiş, 2. yaygı, kilim, döşek Ar firāş فراش [msd.] yayma, (örtü veya yatak) serme Ar firāş/farşa ͭ فراش/فرشة yatak, döşek, yaygı Aram pərāsā פרסא a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

mefrūş "yayılmış, yaygı" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
mefrūşāt "[çoğ.] döşeme" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça frş kökünden gelen mafrūş مفروش z "1. yayılmış ya da serilmiş, 2. yaygı, kilim, döşek" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça firāş فراش z "yayma, (örtü veya yatak) serme" sözcüğünün mefˁuludur. Bu sözcük Arapça firāş veya farşat فراش/فرشة z "yatak, döşek, yaygı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen pərāsā פרסא z sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Mefruşat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mefruşat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ziya Gökalp tarafından türetilmiş bir sözcüktür.

Etiketler: Türeme, Arapça, Arapça ism-i meful, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.