Matrah - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Matrah Kelime Kökeni

Ar maṭraḥ مطرح [#ṭrḥ m. msd.] 1. atılan şey, atkı, atış, 2. yere serilen yaygı veya minder Ar ṭarḥ طرح [#ṭrḥ] atma, aritmetikte çıkarma işlemi  tarh

Tarihte En Eski Kaynak

"vergi tarhına esas olan rakam, kendisinden vergi kesilen tutar" [ c (1930) : veraset ve intikal vergisine matrah ittihaz olunur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṭrḥ kökünden gelen maṭraḥ مطرح z "1. atılan şey, atkı, atış, 2. yere serilen yaygı veya minder" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭrḥ kökünden gelen ṭarḥ طرح z "atma, aritmetikte çıkarma işlemi" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için tarh maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Vergi tabiri olarak kullanımı 20. yy Türkçesine özgü olup, Arapça gramere göre açıklanması zordur. || İtalyanca materasso > Fransızca materasse > İngilizce mattress (yaygı, yer yatağı) Arapça sözcüğün özgün halinden alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça mimli masdar, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.