Materyalizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Materyalizm Kelime Kökeni

Fr matérialisme maddecilik İng materialism a.a. 1674 Robert Boyle, İng. filozof. Lat materia 1. ağaç gövdesi, 2. madde, hammadde +ism  materyel

Tarihte En Eski Kaynak

materyalizma [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca matérialisme "maddecilik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen materialism sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1674 Robert Boyle, İng. filozof.) Bu sözcük Latince materia "1. ağaç gövdesi, 2. madde, hammadde" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için materyel maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince materia 12. yy'dan itibaren Aristotelesçi felsefede Eski Yunanca hylé (1. ağaç maddesi, 2. şekil almamış madde) karşılığı olarak kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.