Master - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Master Kelime Kökeni

İng master 1. egemen, usta, efendi, 2. akademik bir rütbe, 3. kopyası çıkartılan asıl EFr maistre rütbece üstün kimse, efendi, usta << Lat magister [kıy.] "daha büyük", a.a. Lat magnus büyük  maksi+

Tarihte En Eski Kaynak

master "akademik bir rütbe" [ c (1941) : sırasile mühendislikte (Bachelor), (Master) ve (Doktor) derecelerini alırlar ]
master "(müzikte) kendisinden kopya çıkarılan asıl kayıt" [ m (1991) ]
webmaster "internet sitesi yöneticisi" [ Milliyet (gazete) (1997) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce master "1. egemen, usta, efendi, 2. akademik bir rütbe, 3. kopyası çıkartılan asıl" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca maistre "rütbece üstün kimse, efendi, usta" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince magister "'daha büyük', rütbece üstün kimse, efendi, usta" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince magnus "büyük" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için maksi+ maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Eski Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.