Mastürbasyon

Fr/İng masturbation istimna, elle doyuma ulaşma Lat masturbatio a.a. Lat masturbare istimna etmek +tion ß? Lat mas, mar- erkeklik +? Lat turbare karıştırmak, topaç gibi çevirerek oynamak  maço, türbin

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1958) : Masturbasyon, onanizm gibi adlar alan istimna, kendi kendini tatmin demektir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce masturbation "istimna, elle doyuma ulaşma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen masturbatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince masturbare "istimna etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince mas, mar- "erkek olabilir; ancak bu kesin değildir. Latince sözcük Latince turbare "karıştırmak, topaç gibi çevirerek oynamak" sözcüklerinin bileşiği olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için maço, türbin maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Latince sözcüğün etimolojisi muğlaktır. Belki Eski Yunanca mástropos (deyyus, muhabbet tellalı) sözcüğünden.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mastürbasyon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play