Masala - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Masala Kelime Kökeni

İng masala (Hint mutfağında) baharat karışımı Urdu maṣālaḥ gereçler, levazımat, a.a. Ar maṣāliḥ مصالح [çoğ.] Ar maṣlaḥa ͭ مصلحة‎ [#ṣlḥ m. msd.] iş güç, gereç, amaca hizmet eden şey  maslahat

Tarihte En Eski Kaynak

[ h (2009) : Kafayı Hint yemeklerine takmış bir şekilde aktarın yolunu tutmuştum. Garam masalaydı yine aradığım. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce masala "(Hint mutfağında) baharat karışımı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Urduca maṣālaḥ "gereçler, levazımat, (Hint mutfağında) baharat karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça maṣāliḥ مصالح z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣlḥ kökünden gelen maṣlaḥat مصلحة‎ z "iş güç, gereç, amaca hizmet eden şey" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için maslahat maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Mesel sözcüğünün Türkçede özel anlam kazanmış varyant telaffuzudur.

Etiketler: İngilizce, Urduca, Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, Arapça mimli masdar kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.