Marjinal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Marjinal Kelime Kökeni

Fr marginal 1. kenara ait, asıl konuya dahil olmayan, bir kitabın dış kenarına yazılan notlar veya süsleme, 2. toplum düzeninin dışında kalan Lat marginalis a.a. Lat margo, margin- kenar +alis  marj

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca marginal "1. kenara ait, asıl konuya dahil olmayan, bir kitabın dış kenarına yazılan notlar veya süsleme, 2. toplum düzeninin dışında kalan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen marginalis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince margo, margin- "kenar" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için marj maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Marjinal kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, marjinal nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.