Maraton

Fr marathon 42,195 km parkur üzerinde koşulan uzun mesafe koşusu 1896 Michel Bréal ve Pierre de Coubertin, Fr. Olimpiyat yöneticileri. öz Marathón Atina yakınında bir ova EYun márathon μάραθον rezene bitkisi

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1931) : yüksek ve uzun atlamalar, cirit, disk, gülle atmalar ve maraton koşuları vardır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca marathon "42,195 km parkur üzerinde koşulan uzun mesafe koşusu" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1896 Michel Bréal ve Pierre de Coubertin, Fr. Olimpiyat yöneticileri.) Fransızca sözcük Marathón "Atina yakınında bir ova" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca márathon μάραθον z "rezene bitkisi" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

MÖ 490"da Marathon"da Pers ordusunun yenilgisi haberini koşarak kente ulaştıran haberci Pheippides anısına ilk kez 1896 olimpiyatında maraton koşusu koşulmuştur.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İlk kullanım, Türeme, özel ad, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Maraton ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play