Mantalite

Fr mentalité düşünce tarzı Lat mentalis akla ilişkin Lat mens, ment- akıl, zihin, düşünce yeteneği +alis << HAvr *mn-ti- HAvr *men-1 düşünmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Akşam (gazete) (1922) : ...eski Japon mantalitesinin iptidaliği... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca mentalité "düşünce tarzı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince mentalis "akla ilişkin" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince mens, ment- "akıl, zihin, düşünce yeteneği" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mn-ti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-1 "düşünmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten İngilizce mind, Eski Farsça māna-/Avesta (Zend) dilinde mainyu- (akıl, düşünce), Eski Yunanca mnēsis (anma, hafıza), Eski Yunanca mátos (düşünce, irade). Ayrıca Latince monere (akıl vermek), Sanskritçe mantra (öğüt, düşünce), Avesta (Zend) dilinde mazda (bilge), Eski Yunanca mántis (kâhin), mániā (delilik).

Kelime Telaffuzu

Mantalite kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Mantalite nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mantalite ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play