Manej

Fr manège at terbiyesi, at eğitilen yer İt maneggio at eğitme § İt mano el (<< Lat manus ) Lat agire, act- eylemek, çalışmak, iş yapmak  manüel, aksiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca manège "at terbiyesi, at eğitilen yer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca maneggio "at eğitme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca mano "el" (NOT: İtalyanca sözcük Latince manus sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince agire, act- "eylemek, çalışmak, iş yapmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için manüel, aksiyon maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

1744"te ilk kez bu maymunu kaydeden W. Smith, Sierra Leone"de beyazların bu adı kullandığını ancak adın kaynağının belirsiz olduğunu ifade eder.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İtalyanca , Bileşik kelime, Ses evrimi, Klasik Latince, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Manej ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play