Mandarin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mandarin Kelime Kökeni

Fr/İng mandarin eski Çin'de bürokrat sınıfına mensup kişi, genel olarak seçkin yönetici Sans mantri मन्त्रिन् kral danışmanı, müsteşar Sans mantrá मन्त्र öğüt  mantra

Tarihte En Eski Kaynak

mandarinya [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce mandarin "eski Çin'de bürokrat sınıfına mensup kişi, genel olarak seçkin yönetici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Sanskritçe mantri मन्त्रिन् z "kral danışmanı, müsteşar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe mantrá मन्त्र z "öğüt" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mantra maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Çin yönetici sınıfı üyelerinin giydiği safran rengi giysiden ötürü adlandırıldığı rivayet edilir. Güney Çin kökenli meyve Avrupa'da 1770 dolayında tanınmış ve 1805'ten itibaren yetiştirilmiştir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Sanskritçe, Türeme, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.