Manda - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Manda - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fr mandat 1. vekâlet verme, bir görevi emanet etme, 2. I. Dünya Savaşı ertesinde Milletler Cemiyeti bünyesinde oluşturulan bir yönetim biçimi Lat mandatum görev, ema­net Lat mandare "eline vermek", ema­net etmek, tevdi etmek, görevlendir­mek § Lat manus el Lat dare vermek  manüel, data

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca mandat "1. vekâlet verme, bir görevi emanet etme, 2. I. Dünya Savaşı ertesinde Milletler Cemiyeti bünyesinde oluşturulan bir yönetim biçimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince mandatum "görev, ema­net" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince mandare "'eline vermek', ema­net etmek, tevdi etmek, görevlendir­mek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince manus "el" ve Latince dare "vermek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için manüel, data maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kuzeybatı Sibiya yerli dillerinden Rusçaya alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.