Majeste - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Majeste Kelime Kökeni

Fr majesté 1. yücelik, haşmet, 2. krallara hitap sözü << Lat maiestas, t- büyüklük, azamet Lat maius [kıy.] daha büyük Lat *mag-ios  maksi+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : selamlama nutularında "majeste-haşmetlu" ve İmparator gibi elfaz kullanılmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca majesté "1. yücelik, haşmet, 2. krallara hitap sözü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince maiestas, t- "büyüklük, azamet" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince maius "daha büyük" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *mag-ios sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için maksi+ maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Majeste kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, majeste nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

1859 Magenta muharebesinden kısa bir süre sonra keşfedildiği ve kan rengine benzediği için.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.