Magma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Magma Kelime Kökeni

YLat magma macun, yeryüzünün iç tabakasını oluştutan erimiş kütle EYun mágma μάγμα hamur, macun EYun mássō, mag- μάσσω, μαγ- hamur yoğurmak, şekil vermek +ma << HAvr *mag-yo- HAvr *mag- yoğurmak, şekil vermek, yapmak  maç

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDili (1936) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince magma "macun, yeryüzünün iç tabakasını oluştutan erimiş kütle" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca mágma μάγμα z "hamur, macun " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mássō, mag- μάσσω, μαγ- z "hamur yoğurmak, şekil vermek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mag-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mag- "yoğurmak, şekil vermek, yapmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için maç maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kuzey Anadolu ağızlarında görülen mudara biçiminin aynı sözcük olup olmadığı belirsizdir. Arapça mudārā (tevazu, güleryüzlü olma) ile anlam bağı kurulamaz.

Etiketler: Yeni Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.