Maço - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Maço Kelime Kökeni

İng macho "İspanyol erkeği gibi", kabadayılık taslayan erkek İsp macho erkek << Lat masculus a.a. Lat mas, mar- erkeklik organı, erkek kişi +ul+

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1990) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce macho "'İspanyol erkeği gibi', kabadayılık taslayan erkek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca macho "erkek" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen masculus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince mas, mar- "erkeklik organı, erkek kişi" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce loaf (ekmek), guard (gözeten). Anglosaksonca inisyal /h/ ve hecesonu /f/ Orta İngilizceden itibaren düşmüştür. ● Rusça χlēb (ekmek) bir Alman dilinden alıntıdır.

Etiketler: İngilizce, İspanyolca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.