Maç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Maç Kelime Kökeni

İng match eş, eşleşme, iki kişi veya takım arasında spor karşılaşması << Eİng gemaecca yoldaş, eş << Ger *ge-makjon "eş-yapılmış" Ger *makōn yapmak << HAvr *mag- şekil vermek, yoğurmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce match "eş, eşleşme, iki kişi veya takım arasında spor karşılaşması" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce gemaecca "yoldaş, eş" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *ge-makjon "'eş-yapılmış'" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Germence yazılı örneği bulunmayan *makōn "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mag- "şekil vermek, yoğurmak" kökünden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce loaf (ekmek), guard (gözeten). Anglosaksonca inisyal /h/ ve hecesonu /f/ Orta İngilizceden itibaren düşmüştür. ● Rusça χlēb (ekmek) bir Alman dilinden alıntıdır.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Eski İngilizce, Ses evrimi, Germence, Türeme, Germence, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.