Müstefreşe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Müstefreşe Kelime Kökeni

Ar mustafraş مستفرش [#frş X mef.] bir erkeğin istifraş hakkına sahip olduğu kadın, cariye Ar istifrāş إستفراش 1. yatak ve döşek yayma, 2. bir kadını nikâhlı veya nikâhsız yatağa alma Ar faraşa فرش yaydı, serdi  mefruşat

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça frş kökünden gelen mustafraş مستفرش z "bir erkeğin istifraş hakkına sahip olduğu kadın, cariye" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça istifrāş إستفراش z "1. yatak ve döşek yayma, 2. bir kadını nikâhlı veya nikâhsız yatağa alma" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) mefˁuludur. Bu sözcük Arapça faraşa فرش z "yaydı, serdi" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mefruşat maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Müstefreşe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, müstefreşe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

+e ekiyle ikinci kez dişil yapılması Türkçeye mahsustur.

Etiketler: Türeme, Arapça, Türeme, Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.