Litre

Fr litre hacim ölçü birimi 1793 Fr. Fr litron eski bir hacim ölçüsü EYun litra λιτρα eski bir ağırlık ve para birimi  libre

Tarihte En Eski Kaynak

[ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1873) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca litre "hacim ölçü birimi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1793 Fr. ) Fransızca sözcük Fransızca litron "eski bir hacim ölçüsü" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca litra λιτρα z "eski bir ağırlık ve para birimi" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için libre maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Türkiye"de tüm idadi ve sultani mekteplerinin adı Temmuz 1923"te toplanan Heyeti İlmiye kararı uyarınca lise olarak değiştirilmiştir. ● Apollon Lykeios unvanını bazı Antik çağ yazarları “Lykia"lı Apollon”, bazıları ise “Kurtların Efendisi” olarak yorumlamıştır.

Kelime Telaffuzu

Litre kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Litre nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Litre ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play