Leydi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Leydi Kelime Kökeni

İng lady hanımefendi << Eİng hlaefdige "ekmek yoğuran", evin kadını § Eİng hlāf ekmek Eİng daig, dig- hamur yoğurmak (<< HAvr *dheigh- a.a. )  lord, figür

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Kadın, madama, matmazel, dam, mis, leydi, kokona, dudu, hepsi mevcut ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce lady "hanımefendi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce hlaefdige "'ekmek yoğuran', evin kadını" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski İngilizce hlāf "ekmek" ve Eski İngilizce daig, dig- "hamur yoğurmak" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Eski İngilizce sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dheigh- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için lord, figür maddelerine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Eski İngilizce, Bileşik kelime, Eski İngilizce, Eski İngilizce, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.