Levha - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Levha Kelime Kökeni

Ar lawḥ/lawḥa ͭ لوح/لوحة [#lwḥ msd.] tabela, tabla, tablo Aram lawḥā לוחא 1. tabla, masa, 2. özellikle Musa'nın on emrinin yazılı olduğu levha İbr lawχ לוח a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

levh [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça lwḥ kökünden gelen lawḥ veya lawḥat لوح/لوحة z "tabela, tabla, tablo" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice lawḥā לוחא z "1. tabla, masa, 2. özellikle Musa'nın on emrinin yazılı olduğu levha" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen lawχ לוח z sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Levha kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, levha nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 253-254.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.