Levanten - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Levanten Kelime Kökeni

Fr levantin Doğulu, Doğu ülkelerine ait Fr levant doğu, özellikle Doğu Akdeniz ülkeleri Fr lever yukarı kalkmak, kaldırmak, (güneş) doğmak Lat levāre hafifletmek, havaya kaldırmak Lat levis hafif << HAvr *legʷh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"Osmanlı ülkesinde yaşayan Avrupalılara verilen bir ad" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca levantin "Doğulu, Doğu ülkelerine ait" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca levant "doğu, özellikle Doğu Akdeniz ülkeleri" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca lever "yukarı kalkmak, kaldırmak, (güneş) doğmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince levāre "hafifletmek, havaya kaldırmak" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince levis "hafif" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *legʷh- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Levanten kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, levanten nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca léon bir Sami dilinden, párdos bir İran dilinden alıntıdır. Karş Akatça labˀu/lābu, Eski Suriye dillerinden Ugaritçe lbˀu, İbranice libˀā, Aramice/Süryanice labiyā (aslan). Yunanca sözcük *lewo- biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.