Leopar

Fr léopard kedigillerden bir vahşi hayvan, panthera pardus Lat leopardus a.a. EYun leópardos λεόπαρδος a.a. § EYun léōn λέων aslan (Sam labˀu a.a. EYun párdos πάρδος pars  pars

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : sivri kargılarile leopar avına çıkmış yerlilerdir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca léopard "kedigillerden bir vahşi hayvan, panthera pardus" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen leopardus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leópardos λεόπαρδος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca léōn λέων z "aslan" (NOT: Yunanca sözcük Ana-Samice aynı anlama gelen labˀu sözcüğünden alıntıdır. Eski Yunanca párdos πάρδος z "pars" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pars maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski Yunanca léon bir Sami dilinden, párdos bir İran dilinden alıntıdır. Karş Akatça labˀu/lābu, Eski Suriye dillerinden Ugaritçe lbˀu, İbranice libˀā, Aramice/Süryanice labiyā (aslan). Yunanca sözcük *lewo- biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Aynı anlamda, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Sami dilleri - genel, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Leopar ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play