Lavabo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lavabo Kelime Kökeni

Fr lavabo 1. Kutsal Perşembe ayininde rahibin ellerini yıkadığı kâse [xvi], 2. el yıkama leğeni [xix] Lat lavabo yıkayacağım Lat lavare, laut- yıkamak << HAvr *law-ā- HAvr *leuə- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"el yıkama leğeni" [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1896) : demir karyolalar, cibinlik, dolap ve lavabo, sandalyeler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca lavabo "1. Kutsal Perşembe ayininde rahibin ellerini yıkadığı kâse [xvi], 2. el yıkama leğeni [xix]" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince lavabo "yıkayacağım" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince lavare, laut- "yıkamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *law-ā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leuə- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Pontius Pilatus'a atfedilen lavabo inter innocentes manus meas (“ellerimi günahtan yıkayacağım”) deyiminden. Vulg. Matth. xxvii.24.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.