Laterna - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Laterna Kelime Kökeni

Lat laterna magica mekanik görüntü aygıtı (daha sonra müzikli çeşitleri de üretildi) 1671 Athanasius Kircher, Alm. yazar. Lat lanterna/lanterna fener, lamba EYun lamptēr λαμπτηρ a.a. EYun lámpō λάμπω ışımak  lamba1

Tarihte En Eski Kaynak

latern/laterna "mekanik müzik aygıtı" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Cündi Meydanındaki atlı karacayı, üçbıyık Haralambo'nun laterinasını ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince laterna magica "mekanik görüntü aygıtı (daha sonra müzikli çeşitleri de üretildi)" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1671 Athanasius Kircher, Alm. yazar.) Latince deyim Latince lanterna veya lanterna "fener, lamba" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen lamptēr λαμπτηρ z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca lámpō λάμπω z "ışımak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lamba1 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Laterna kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, laterna nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca lēthē (unutma), Latince latere (saklanmak).

Etiketler: Klasik Latince, İlk kullanım, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.