Lapsus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lapsus Kelime Kökeni

İng lapsus psikanalizde kişinin bilinç altını açığa vuran dil hatası Lat lapsus calami "kalem kayması", yazım hatası Lat lapsus kayma, ayağı kayma, sendeleme Lat lābi, laps- ayağı kaymak  laboratuvar

Tarihte En Eski Kaynak

[ h (2000) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce lapsus "psikanalizde kişinin bilinç altını açığa vuran dil hatası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince lapsus calami "'kalem kayması', yazım hatası" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince lapsus "kayma, ayağı kayma, sendeleme" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince lābi, laps- "ayağı kaymak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için laboratuvar maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.