Lale

Fa lāle لاله gelincik, anemon ve benzeri kırmızı renkli çiçeklere verilen ad << OFa alālag anemon (Fa lāl kırmızı )  lal<sup

Tarihte En Eski Kaynak

lale "gelincik" [ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : ağzı beste sözi şekker yüzi gül, lāle sünbül nergis ola aña kul ]
lalezar "[Fa lālezār] lale veya gelincik tarlası" [ Daî, Nevhatü'l-Uşşak (1647) ]
lale-i frengî "soğangillerden malum bitki, tulipa" [ (1700 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça lāle لاله z "gelincik, anemon ve benzeri kırmızı renkli çiçeklere verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) alālag "anemon" sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Farsça lāl "kırmızı" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için lal<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aslen "gelincik veya anemon" anlamındayken “tulipa” anlamı Türkçede 18. yy başından itibaren egemen olmuştur.

Kelime Telaffuzu

Lale kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Lale nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır. Lale ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play