Lacivert

Fa lācivardī لاجوردي lacivert taşı rengi Fa lācivard لاجورد Afganistan"da çıkan koyu mavi süs taşı, lapis lazuli Sans rācāvarta राजावर्त a.a. § Sans rācā kral Sans varta tayın, rızk, pay

Tarihte En Eski Kaynak

laciverdî "koyu mavi renk" [ Danişmend-Name (1360) ]
laciverd "aynı anlamda" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : yeniçeri taifesine her yıl beşer zirā laciverd çuka ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça lācivardī لاجوردي z "lacivert taşı rengi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça lācivard لاجورد z "Afganistan"da çıkan koyu mavi süs taşı, lapis lazuli" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen rācāvarta राजावर्त z sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe rācā "kral" ve Sanskritçe varta "tayın, rızk, pay" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek Bilgi

20. yy başlarına dek renk adı olarak laciverdî tercih edilmiştir. Laciverd, esasen bu renkteki taşın adıdır. || Batı dillerine Arapça aracılığıyla Farsçadan geçmiştir. Karş. Latince lapis lazuli, İngilizce lazurite.

Kelime Telaffuzu

Lacivert kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Lacivert nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Sanskritçe, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Lacivert ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play