Lağv - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lağv Kelime Kökeni

Ar laġw لغو [#lġw msd.] 1. boş konuşma, beyhude şey, 2. geçersiz ve yok hükmünde olma, 3. dilbilgisi açısından geçersiz söz Ar laġā لغا anlamsız söz söyledi, lakırdı etti, boş konuştu Ar luġa ͭ لغة söz, lakırdı  lugat

Tarihte En Eski Kaynak

"boş söz" [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]
"geçersiz, beyhude (sıfat)" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : Takı ol ant kim lagv turur kim ant içkey bir kiçken ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça lġw kökünden gelen laġw لغو z "1. boş konuşma, beyhude şey, 2. geçersiz ve yok hükmünde olma, 3. dilbilgisi açısından geçersiz söz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laġā لغا z "anlamsız söz söyledi, lakırdı etti, boş konuştu" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça luġat لغة z "söz, lakırdı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için lugat maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Farsça naġm (istihkâm tüneli) biçimi muhtemelen Türkçeden alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.