Kuzen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kuzen Kelime Kökeni

Fr cousin amca, hala, dayı veya teyze oğlu << Lat consobrinus hala veya teyze oğlu Lat con+ sobrinus kızkardeşin ailesi, kızkardeş çocuğu << HAvr *swesr-īno- HAvr *swesor- kızkardeş  sör1

Tarihte En Eski Kaynak

kuzen [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
kuzin "[Fr cousine] amca, hala, dayı veya teyze kızı" [ c (1934) : Ben öyle kuzin muzin tanımam kimseyle gezemezsin dedim. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cousin "amca, hala, dayı veya teyze oğlu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince consobrinus "hala veya teyze oğlu" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince sobrinus "kızkardeşin ailesi, kızkardeş çocuğu" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *swesr-īno- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *swesor- "kızkardeş" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sör1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce karşılığı incubator.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.