Kulunç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kulunç Kelime Kökeni

Ar ḳūlanc/ḳūlinc قولنج bağırsak ağrısı, kolik EYun *kōlanχos κώλαγχος bağırsak-sıkan (EYun kōlikos κώλικος bağırsak ağrısı, kolik ) EYun kólon κώλον kalın bağırsak  kolon2

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳūlanc veya ḳūlinc قولنج z "bağırsak ağrısı, kolik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca yazılı örneği bulunmayan *kōlanχos κώλαγχος z "bağırsak-sıkan" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca kōlikos κώλικος z "bağırsak ağrısı, kolik" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Eski Yunanca kólon κώλον z "kalın bağırsak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kolon2 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kulunç kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kulunç nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yeni Türkçe kutsal ve kutsamak biçimleri Arapça sözcükten serbest çağrışım yoluyla türetilmiştir.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.