Kuşanmak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kuşanmak Kelime Kökeni

ETü kurşa- kuşak bağlamak +In- ETü kur kuşak, kemer +? =? ETü kur- germek, çekmek  kur-

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Kaşgarlı ve Codex'te görülen biçimler, asli biçimin *kuδır-gun veya *kuδız-gun olduğunu düşündürürler. Normal δ > y evrimi /r/ etkisiyle δ > z/s şeklini almış olabilir mi? Kus-mak fiili aynı şekilde açıklanabilir mi?

Etiketler: Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Yabancı ekler, Eşkökenlilik, Eski Türkçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.