Kruvasan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kruvasan Kelime Kökeni

Fr croissant 1. büyüyen, gelişen, 2. hilal (büyüyen ay), 3. ay şeklinde çörek Fr croître büyümek, artmak, gelişmek << Lat crescere, cret- a.a. << HAvr *krē-sko- HAvr *ker-3 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1984) : Otellerimizde müşterilerimize taze, ufacık, kaşarlı simitler vereceğimize dayıyoruz önlerine kruvasan. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca croissant "1. büyüyen, gelişen, 2. hilal (büyüyen ay), 3. ay şeklinde çörek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca croître "büyümek, artmak, gelişmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen crescere, cret- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krē-sko- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ker-3 kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce crust (kabuk).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.