Krom - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Krom Kelime Kökeni

Fr chrome bir element 1797 Nicolas-Louis Vauquelin, Fr. kimyacı (1763-1829). Lat chroma renk EYun χrôma χρώμα 1. bir şeyin dış yüzü, çehre, cilt, (dolayısıyla) cilt rengi, 2. genel olarak renk EYun χráô χράω sıyırmak, derisini yüzmek +ma HAvr *ghrēu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chrome "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1797 Nicolas-Louis Vauquelin, Fr. kimyacı (1763-1829).) Fransızca sözcük Latince chroma "renk" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca χrôma χρώμα z "1. bir şeyin dış yüzü, çehre, cilt, (dolayısıyla) cilt rengi, 2. genel olarak renk" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χráô χράω z "sıyırmak, derisini yüzmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ghrēu- sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Çok renkli bileşimlerinden ötürü.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.