Kreasyon

Fr création yaratma, yaratış Lat creatio a.a. Lat creare, creat- (bitki veya hayvan) doğurmak, yetiştirmek, besleyip büyütmek +tion << HAvr *krē-ya- a.a. HAvr *ker-3 büyümek veya büyütmek

Tarihte En Eski Kaynak

"modada tasarım" [ Hayat (dergi) (1959) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca création "yaratma, yaratış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen creatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince creare, creat- "(bitki veya hayvan) doğurmak, yetiştirmek, besleyip büyütmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *krē-ya- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-3 "büyümek veya büyütmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

30 Yıl Savaşları (1618-1648) döneminde Fransız ordusundaki Hırvat paralı askerlerin giydiği boyunbağından.

Kelime Telaffuzu

Kreasyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kreasyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kreasyon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play