Koton

Fr coton pamuk İt coton [mod. cotone] a.a. Ar ḳuṭn/ḳuṭun/ḳuṭṭan قطن/قطّن a.a. Akad kitum/kitunnu keten veya pamuk  keten

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca coton "pamuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen coton sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen ḳuṭn veya ḳuṭun veya ḳuṭṭan قطن/قطّن z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Akatça kitum veya kitunnu "keten veya pamuk" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için keten maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Keten ipliği Ortadoğu ve Mısır"da en eski devirden beri üretilirken, pamuk MÖ 3. binyılda Hindistan"dan ithal edilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Koton kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Koton nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İtalyanca , Aynı anlamda, Arapça, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Koton ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play