Kontaminasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kontaminasyon Kelime Kökeni

Fr/İng contamination birbirine değme, bulaşma Lat contaminare bulaşmak, bulaştırmak Lat contāmen değme, bulaşma << Lat *con-tagmen Lat con+ tangere, tag- dokunmak, değmek  takt

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1982) : sağlam teknik bilgiler ve kontaminasyon, sterilizasyon ... gibi konularda daha fazla bilgi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce contamination "birbirine değme, bulaşma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince contaminare "bulaşmak, bulaştırmak" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince contāmen "değme, bulaşma" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *con-tagmen sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince tangere, tag- "dokunmak, değmek" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için takt maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.