Konsonant - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konsonant Kelime Kökeni

İng consonant 1. birlikte ses veren, uyumlu, 2. dilbilgisinde ünsüz harf Lat consonans, -t- a.a. Lat consonare birlikte ses vermek, uyumlu olmak Lat con+ sonare ses vermek Lat sonus ses

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1944) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce consonant "1. birlikte ses veren, uyumlu, 2. dilbilgisinde ünsüz harf" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen consonans, -t- sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince consonare "birlikte ses vermek, uyumlu olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince sonare "ses vermek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince sonus "ses" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük iki büyük İngiliz siyasi partisinden birinin lakabı olarak ilk kez 1830'da Wilson Crocker tarafından kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.