Konkordato - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konkordato Kelime Kökeni

İt concordato uyuşma, anlaşma << Lat concordatum a.a. Lat concordare anlaşmak, duygu ve düşünce birliğine varmak Lat con+ cor, cord- yürek, akıl, gönül  kör2

Tarihte En Eski Kaynak

"sözleşme" [ Sahak Paşa Abro, Avrupa'da Meşhûr Ministroların Tercüme-i Hâlleri (1855) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca concordato "uyuşma, anlaşma" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen concordatum sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince concordare "anlaşmak, duygu ve düşünce birliğine varmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince cor, cord- "yürek, akıl, gönül" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kör2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İtalyanca sözcüğün etimolojisi tartışmalıdır. Latince concentare (birlikte şarkı söylemek) fiiliyle ilişkisi muhtemelen yakıştırmadır.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.