Konfeksiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konfeksiyon Kelime Kökeni

Fr confection 1. hazırlama, imalat, 2. şekerleme, 3. hazır giyim Lat confectio hazırlama, imalat Lat conficere, confect- farklı şeyleri bir araya getirerek hazırlamak, yemek pişirmek, imal etmek +tion Lat con+ facere, fact- yapmak  faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : konfeksiyon, yani kumaşını başka yerden alıp yalnız büküp dikme ve benzer işlerle yapılan elbiseler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca confection "1. hazırlama, imalat, 2. şekerleme, 3. hazır giyim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince confectio "hazırlama, imalat" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince conficere, confect- "farklı şeyleri bir araya getirerek hazırlamak, yemek pişirmek, imal etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede tercih edilen biçim Fransızca ve İtalyanca telaffuzların harmanıdır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.