Kompüter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kompüter Kelime Kökeni

İng computer 1. hesaplama cihazı, 2. bilgisayar İng compute hesaplamak Lat computare a.a. Lat con+ putare saymak  ampüte

Tarihte En Eski Kaynak

kompüter [ m (1962) : Kompüterler ve elektronik cihazlarda çalışmak üzere İngilizce bilen, askerliğini yapmış, tecrübeli ]
kompütür [ TDK, Türkçe Sözlük, 6. Baskı (1974) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce computer "1. hesaplama cihazı, 2. bilgisayar" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce compute "hesaplamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen computare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince putare "saymak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ampüte maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük bugünkü anlamıyla 1946 dolayında kullanıma girmiştir. Türkçede 1980-82 yıllarına dek elektronik beyin deyimi yaygındı.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.