Komedi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Komedi Kelime Kökeni

İt commedia Fr comèdie gülünçlü oyun EYun kōmoidía κωμοιδία a.a. § EYun kōmos κώμος köy eğlencesi, festival, her çeşit kaba ve gürültülü eğlence (EYun kōmē κώμη köy ) EYun oidía οιδία şarkı söyleme  odeon

Tarihte En Eski Kaynak

komedya [ Yirmisekiz Mehmet Çelebi, Paris Sefaretnamesi (1720) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca commedia veya Fransızca comèdie "gülünçlü oyun" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kōmoidía κωμοιδία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kōmos κώμος z "köy eğlencesi, festival, her çeşit kaba ve gürültülü eğlence" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca kōmē κώμη z "köy" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca oidía οιδία z "şarkı söyleme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için odeon maddesine bakınız.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.