Kolej - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kolej Kelime Kökeni

Fr collège 1. bir üniversiteyi oluşturan loncaların her biri [esk.], 2. yüksek okul << Lat collegium tüzel kişilik, lonca, ortaklık Lat collēgāre ortak yükümlülük yüklenmek Lat con+ lēgāre yükümlülük yüklemek  delege

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1870 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca collège "1. bir üniversiteyi oluşturan loncaların her biri [esk.], 2. yüksek okul" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince collegium "tüzel kişilik, lonca, ortaklık" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince collēgāre "ortak yükümlülük yüklenmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince lēgāre "yükümlülük yüklemek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için delege maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kolej kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kolej nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Antik çağ kullanımında “rulo şeklinde olmayıp bugünkü anlamda katlanıp kesilmiş kitap veya defter” anlamındadır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.